System oswietlenia i oznakowania drog ewakuacyjnych

Motion Free

Systemy oświetlenia awaryjnego są szczególnie efektywną funkcję w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w wypadku nagłego braku oświetlenia potrafią oni stać trwale okaleczeni, a nawet może stać zagrożone ich występowanie. W terminie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wysokich obrotów zachowają się tylko po kilku sekundach od przerwania wpływu prądu.

Chociażby w ostatnich maszynach, gdzie zastosowano systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zakończenie niemal wcale nie jest szybkie. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Liczą się one na nowe typy, ale zadaniem wszystkiego spośród nich stanowi utrzymanie oświetlenia pomieszczeń przez dobry okres po zaniku zasilania. Dzięki temu ludzie mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, oraz w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, dobrego nie wyłącznie w przemyśle ale jednocześnie w lokalach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w toku dobrej pracy instalacji. W sezonie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na szybkość z akumulatora. Do momentu wybrania się baterii światło jest włączone. System opraw ma że pewne wady, jakimi jest kierowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Nowy system teoretyczny do używania w sektorze liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i związki sterujące. Można też użyć generatora, dzięki dlaczego nie tylko oświetlenie awaryjne będzie umiało działać wiele godzin, ale energię będzie można jeszcze dostarczyć do kolejnych urządzeń, na dowód komputerów czy niektórych maszyn.